Do barokowego dworu w Mniszkowie pozostało 850 m (ok 10 min. spacerem). Dwór będzie widoczny po prawej stronie. Usytuowany jest na skraju skarpy w południowej części wsi, oddalony kilkadziesiąt metrów na zachód od głównej wiejskiej drogi. Nieznana jest ciągle geneza opisywanego obiektu, pomimo że wyróżnia się on zdecydowanie na tle wiejskiej zabudowy swoim reprezentacyjnym charakterem.

 

Do Kolorowych Jeziorek pozostało 5,3 km (ok 1,5 godz. spacerem). Prosimy zwrócic uwagę na to, za ok 1 km szlak skręca w lewo (z drogi, którą podążacie) na łąki. Przechodząc przez łąki mniszkowskie w kierunku lasu należy uważnie rozlgądać się za oznakowaniem szlaku. Punktem charakterystycznym będzie mijane (na środku łąki) źródełko. Dalej dorga prowadzi lasem (szeroki dukt) do miejscowości Wieściszowice.

Wędrując przez łąki w kierunku Kolorowych Jeziorek warto spojrzeć za siebie - zobaczycie piękną panoramę Gór Kaczawskich, Rudaw Janowickich i Kotliny Jeleniogórskiej.

 

Do Miedzianki pozostało 1,1 km (ok. 15 minu spacerem). Podążając szlakiem niebieskim będziecie mogli podziwiać po drodze panoramę Gór Kaczawskich. Po przejściu przez lasek po lewej stronie zza grzbietu Rudaw Janowickich (po lewej stornie) wyłonią się Góry Sokole - charakterystyczny punkt rozpoznawczy Rudaw Janowickich.

Miedzianka położona na wysokości około 480-520 m n. p. m. pomiędzy doliną rzeki Bóbr, a doliną Miedzianego Potoku, w sąsiedztwie Janowic Wielkich, Mniszkowa i Ciechanowic. Miedzianka uchodziła w latach swojej świetności jako jedno z najpiękniejszych miasteczek Sudetów.

Mieścił się tutaj pałac, kościoły, browar oraz rynek z fontanną okolony pięknymi kamieniczkami.Stanowiła prężny ośrodek górniczy, działający od XIII w. Obecnie w większości wysiedlona i zrujnowana z powodu szkód górniczych.

Obecnie warto odwiedzić nowy Browar Miedzianka, gdzie serwowane jest lokalnie warzone piwo. Można również tam co-nieco zjeść (restauracja).

Z Miedzianki pożna pójść w kierunku Wieściszowic, gdzie znajduje się  Pałac Ciehcanowice.