Historia tego miejsca ma już 900 lat. Łączy ze sobą miejscowości Mniszków (w którym rozpoczęło się wydobycie kruszców z początkiem XII w.) i Miedziankę, która w XIV w. została z niego wyodrębniona.

Niegdyś pięknie położone miasteczko na szczycie góry z urokliwym rynkiem, pałacem, dwoma kościołami, słynnym browarem i piwem „Złoto Miedzianki”. Dziś – kilka domów, jeden kościółek i… znany browar, ale nowy. Historia owiana tajemnicą pobudza wyobraźnię wielu. Stąd liczne publikacje (m.in. „Miedzianka. Historia Znikania” Filipa Springera), słuchowiska radiowe, czy sztuki teatralne (Miedzianka).

Co się tu wydarzyło? Wiele wyjaśni przybyłym ścieżka historyczna: „Miedzianka-Mniszków – 900 lat historii”, która na przestrzeni 6 km opowiada o tym, co się tu wydarzyło, prowadząc przez malownicze krajobrazy obu miejscowości.

Niewątpliwą atrakcją jest lokalny Browar Miedzianka, w którym można posmakować rzemieślniczego piwa (warzonego na miejscu) i posilić się, a także nabyć produkty lokalne i pamiątki. Obsługa chętnie udzieli informacji na temat okolicznych atrakcji. W Miedziance stoi również granitowy krzyż pokutny, który przypomina o tragicznej historii.